Wystarczająco

wystawa

Wystarczająco

godziny otwarcia

1-9 lipca, 10:00-20:00

miejsce

Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2

wstęp

bezpłatny

O wystawie:

gdzie? strefa miasto, 2
godziny kuratorskie:
4 lipca, godz. 12:00-15:00

Pokazujemy, jak przeciwstawić się mechanizmom, przez które czujemy, że to, co mamy, nie jest wystarczające.

Żyjemy w czasach nadmiaru. Od lat wmawia nam się, że poczujemy się lepiej, kupując kolejną nową rzecz, czy korzystając z aktualnie promowanej usługi. Owszem, dzięki temu podniesie nam się poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, ale nie na długo. Wszechobecne reklamy manipulują bowiem naszymi emocjami w taki sposób, abyśmy czuli, że to, co dotychczas posiadaliśmy, nie jest wystarczające. To nie koniec. Kupujemy za dużo także przez tzw. planowe starzenie się produktów, które są projektowane i wytwarzane w taki sposób, żeby psuły się w określonym czasie i były trudne do naprawy.

To wszystko ma związek z ideą ciągłego wzrostu PKB, która jest jednym z podstawowych założeń systemu, w którym funkcjonujemy. Utarło się, że rozwój musi wiązać się z ciągłą produkcją, konsumowaniem i kreowaniem coraz to nowych usług. Odbywa się to jednak kosztem środowiska i nadmiernej eksploatacji zasobów, które nie są przecież nieograniczone.

Wystawa Wystarczająco pokazuje jak przeciwstawić się tym mechanizmom. Będzie można na niej zobaczyć sprawdzone produkty, które dzięki swojej prostocie i jakości materiałów są uniwersalne i mogą starczyć na lata. Zostaną tam też zaprezentowane inicjatywy naprawiania produktów oraz istniejącej architektury. Nie zabraknie także propozycji gdzie szukać używanych rzeczy, oraz jak zasilać drugi obieg. Upraszczajmy sobie życie, to co dzieje się dookoła nas jest już wystarczająco skomplikowane.

 

Identyfikacja wizualna wystawy: Sara Makuch

 

kuratorka

Agata Nowak

Agata Nowak

Projektantka, kuratorka i wykładowczyni. Ukończyła studia z zakresu projektowania produktu i mebla na De Montfort University w Leicester i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując dla Studio Rygalik, Studio Ganszyniec oraz przy projektach badawczych dla Touch Ideas. Od 2020 roku prowadzi swoje własne studio Agata Nowak Design. Ma na swoim koncie zaró...

Pełne bio