Kacper Kowalski ON AIR

wystawa

Kacper Kowalski ON AIR

godziny otwarcia

22-29 czerwca, zgodnie z godzinami otwarcia Galerii Przypływ

miejsce

Galeria Przypływ
Gdynia Bankowiec, ul. 3 Maja 27-31, m. 30 (klatka III, domofon nr 30)

wstęp

bezpłatny

O wystawie:

gdzie? strefa miasto, Galeria Przypływ, Gdynia Bankowiec, P

godziny otwarcia galerii w trakcie GDD:
pon – pt 12:00-18:00 (24-28.06)
sob – 12:00-16:00 (22.06 oraz 29.06)
nd – zamknięte

Wystawa ON AIR prezentuje zdjęcia Kacpra Kowalskiego, który od dwudziestu ośmiu lat uważnie obserwuje i fotografuje z powietrza otaczający nas i zmieniający się krajobraz. Wystawa inauguruje działalność galerii sztuki współczesnej Przypływ, przestrzeni poświęconej sztuce, refleksji i wymianie myśli.

W ciągu dwudziestu kilku lat, które minęły od mojego pierwszego lotu, wiele się zmieniło. Założyłem rodzinę, moje dzieci zdążyły pójść do szkoły, a ludzi w powietrzu zastąpiły drony. Cały świat jest sfotografowany i dostępny w telefonie. Każdy fragment mapy został zinterpretowany i powielony na tysiące sposobów.

A mnie wciąż ciągnie w powietrze. Nadal włóczę się po niebie. Interesuje mnie bardziej to co czuję, gdy patrzę, niż to co widzę i wiem o świecie. Szukam wrażenia, które pozostaje w mojej wyobraźni, gdy już nie patrzę. To mój rytuał. Wchodzę w pewien stan medytacji – uważności może. A potem fotografuję.

Z wykształcenia jestem architektem i ten zawód ukształtował mój sposób patrzenia. Analizuję treść pejzaży, a wynik przedstawiam w formie abstrakcyjnych, harmonijnych zdjęć. Czasem są jak szkice, które zawierają wielowarstwowe informacje o świecie, czasem jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi. Coraz częściej jednak przedstawiają świat abstrakcyjny, oderwany od rzeczywistości – choć prawdziwy. Oddaję emocje, wrażenia i refleksje, które rodzą się w trakcie samotnych lotów.

Nieustannie poszukuję – nowych spojrzeń na miejsce, w którym mieszkam, nowych zjawisk, które przez tyle lat przegapiłem. Fascynuje mnie obserwowanie, dlaczego z bezkresu krajobrazu, który mam do dyspozycji, moją uwagę przykuwa akurat to a nie inne miejsce. Refleksje rodzą kolejne pytania. One nigdy się nie skończą.

- Kacper Kowalski

Termin wystawy: 13.06-06.10.2024

Organizatorem wystawy jest Galeria Przypływ

zespół kuratorsko-autorski

Agata Abramowicz

Agata Abramowicz

Historyczka, historyczka sztuki, muzealniczka, kuratorka i producentka wystaw. Na co dzień pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz współtworzy galerię Przypływ w Gdyni.

Pełne bio

Kacper Kowalski

Kacper Kowalski

Od ponad 25 lat obserwuje i fotografuje krajobrazy z perspektywy lotu ptaka. Po studiach architektonicznych na Politechnice Gdańskiej i czteroletniej pracy w zawodzie, poświęcił się lataniu i fotografii – swoim największym pasjom.  Spędził w powietrzu ponad 5000 godzin. Jako paralotniarz i pilot wiatrakowcowy, Kacper wzbija się w powietrze z silnikiem przypiętym do pleców, by podczas s...

Pełne bio

Wydarzenia w ramach wystawy: