wystawa
Cykl życia
godziny otwarcia
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek III
wstęp
O wystawie:
*wystawa dostępna od 22 czerwca w godz. 16:00-20:00 oraz w dniach 23-30 czerwca w godz. 12:00-20:00
gdzie? PPNT Gdynia, bud. III, piętro, sala F/H, punkt na mapie: F
Cykl życia to wystawa zwieńczająca kolaborację dwóch twórczyń – dyrektor kreatywnej i scenografki Joanny Borkowskiej oraz marki SALAK studio, za którą odpowiada Alicja Korbut. Wystawa zaprasza widzów w podróż, która ma na celu przeprowadzić nas przez cztery kluczowe etapy istnienia życia. Jej celem jest zachęcenie odbiorców do refleksji związanych z przemijaniem. Wyrazem sztuki stają się tu rzeźby tworzone z mebli oraz materiałów pochodzących z recyklingu pracowni SALAK.
1 / Narodziny – Alicja zaprezentuje abstrakcyjny obraz materiałów z jakich powstają meble, opowiadając tym samym o genezie powstania produktu.
2/ Życie – pokazuje produkt już w jego docelowej użytkowej formie.
3/ Śmierć – Twórczynie w tej fazie poddają produkty różnego rodzaju abstrakcyjnym deformacjom, pokazując tym samym ulotność i zmienność życia.
4/ Odrodzenie – Joanna zaprezentuje nową abstrakcyjną wizję produktów marki SALAK na bazie odpadów pochodzących z recyklingu i materiałów powstających podczas regularnej produkcji.
Cykl życia to wystawa rzeźb, której przekazem jest zagłębienie się w podróż przez istnienie poprzez cztery odrębne etapy: narodziny, życie, śmierć i odrodzenie. Każdy z nich jest szczegółowo analizowany przez pryzmat ekspresji artystycznej, zachęcając widzów do kontemplacji istoty samego życia oraz dostrzegania zmian jakie niosą za sobą poszczególne jego etapy.
Wystawę rozpoczynają Narodziny, gdzie surowość materiałów zajmuje centralne miejsce. Swoją uwagę skupiamy tutaj na przedstawieniu pierwotnych nieobrobionych form używając elementarnych mediów oraz nawiązując do nieoszlifowanego jeszcze potencjału. Odwiedzający spotkają się z rzeźbami oraz instalacjami, które celebrują piękno początków. Etap pierwszy stworzony jest z surowych elementów, które na co dzień w pracowni SALAK są używane do tworzenia mebli.
Wkraczając w etap Życia, wystawa staję się wizytówką samego produktu użytkowego. Ten etap to przekształcenie abstrakcyjnych, surowych instalacji z pierwszego etapu wystawy w gotowy produkt.
Dalej odwiedzający przechodzą do fazy Śmierci, stają przed surowym, ale hipnotyzującym obrazem nietrwałości i transformacji. Tutaj dzieła sztuki przechodzą proces abstrakcji i deformacji, symbolizujący rozkład formy oraz jaźni. Poprzez śmiałe eksperymenty i niekonwencjonalne techniki rzucamy wyzwanie widzom, aby skonfrontowali się ze swoimi lękami i wyobrażeniami na temat śmiertelności.
Wreszcie Odrodzenie stanowi przejmujące zakończenie cyklu, w którym wyrzucone materiały są odzyskiwane i wykorzystywane ponownie w nowych dziełach sztuki. Ten etap celebruje odporność życia, pokazując, że nawet w obliczu rozkładu i zniszczenia istnieje potencjał odnowy i regeneracji.
Wystawa ma skłaniać do refleksji i zatrzymania się na chwilę w pędzącym świecie co, w naszym odczuciu, może działać uzdrawiająco zarówno na duszę, jak i ciało.
Wystawa jest efektem współpracy SALAK x JoannBorko.