wystawa
~ enough | wystarczająco. wystarczy. dość. dosyć. dostatecznie.
godziny otwarcia
miejsce
Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98
Budynek IV
wstęp
O wystawie:
*wystawa dostępna od 22 czerwca w godz. 16:00-20:00 oraz w dniach 23-30 czerwca w godz. 12:00-20:00
gdzie? PPNT Gdynia, bud. IV, sala F0.26, punkt na mapie: 3
Ślad węglowy związany z produkcją i procesami budowlanymi, tzw. wbudowany, stanowi blisko 30-40% całkowitego śladu węglowego w budownictwie. Oznacza to konieczność koncentracji nie tylko na oszczędzaniu energii podczas użytkowania budynków, ale i na materiałach, z których powstają.
Tradycyjne podejście do oceny śladu węglowego budynków ewoluuje dzięki analizie ich cyklu życia, która obejmuje wszystkie etapy – od produkcji materiałów, przez budowę, użytkowanie, aż po zakończenie życia budynku, tzw. from cradle to grave – od kołyski do grobu. Natomiast koncepcja from cradle to cradle (od kołyski do kołyski) zakłada, że materiały i produkty używane do budowy powinny być tak dobrane, aby po zakończeniu życia w budynku mogły zostać ponownie wykorzystane lub naturalnie się rozłożyć.
W praktyce oznacza to wybór technologii i materiałów przyjaznych dla środowiska, tj. możliwych do demontażu i ponownego wykorzystania, odnawialnych, z recyklingu czy projektowanie energooszczędnych budynków oraz zastosowanie strategii zarządzania wodą i odpadami.
Czy chcąc podjąć się nowej praktyki, musimy sięgać wzrokiem daleko? Na szczęście nie.
Osobo Projektancka, Inwestorska i Wykonawcza.
Oto co należy zrobić tu i teraz, żeby odnaleźć się w nowej, cyrkularnej rzeczywistości:
- minimalizuj wyburzenia, maksymalizuj wykorzystanie potencjału istniejącej infrastruktury;
- demontuj uważnie i odzyskuj materiały budowlane – traktuj je jak kapitał, nie śmieć;
- budując, wykorzystuj wyposażenie i materiały z odzysku;
- do budowy wykorzystuj naturalne materiały pochodzenia roślinnego (przede wszystkim z roślin jednorocznych), lokalne, możliwe do odzysku po życiu budynku;
- nie buduj na hurra! proces zrównoważonej budowy, z uwzględnieniem materiałów naturalnych i z odzysku jest bardziej praco- i czasochłonny. Daj sobie na to czas.
Dość dobre, dostateczne, wystarczające. Takie to może być w procesie transformacji. Potrzebujemy zmiany paradygmatu nowe to lepsze na stare dość dobre. Tylko tyle i aż tyle wystarczy, żeby przejść ogromną zmianę.
Na wystawie będzie można zobaczyć obiekt wypracowany podczas spotkań warsztatowych zespołu 3X0 – OUT OF OFFICE.