12 października 2022
Wystawa: 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu
Według szacunków w ciągu następnych 40 lat na Ziemi powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych terenów zabudowanych – to tak jakby co tydzień pojawiało się kolejne miasto wielkości Paryża. Ponadto na terenie Unii Europejskiej budynki odpowiadają za około 40% zużycia energii i 36% emisji CO2, a aż 97,5% z nich nie spełnia kryteriów efektywności energetycznej [1]. Czy architektura i sposób planowania przestrzennego muszą generować negatywne zmiany klimatyczne?
Biorąc pod uwagę wpływ architektury na kondycję planety, nowe budynki nie powinny powstawać. Jednak rzeczywistość jest inna. W listopadzie w PPNT Gdynia pokażemy aż 20 przykładów zrównoważonych projektów architektonicznych. W każdym z nich architekci już na etapie projektowania znajdują równowagę między licznymi, często sprzecznymi ze sobą, parametrami zrównoważonego rozwoju. Tworzą zdrowe, funkcjonalne i zarazem piękne budynki. Ich zadaniem jest projektowanie zabudowy dostosowanej do warunków klimatycznych, odpornej na ekstremalne zjawiska pogodowe, a jednocześnie wprowadzającej nową jakość i wartość w środowiska miejskie oraz wspierającej dobrostan ludzi.
Wysokiej jakości architektura przyczynia się do stopniowej dekarbonizacji zasobów budowlanych. Według badań Building Performance Institute Europe przeprowadzonych w 2018, na terenie Unii Europejskiej budownictwo i użytkowanie budynków odpowiada za blisko połowę wszystkich wydobywanych surowców. Ponadto sektor budowlany generuje około jedną trzecią ogółu odpadów, a 97% budynków już teraz wymaga modernizacji. Wystawa prezentuje jak cyrkularne podejście do architektury oraz stosowanie zrównoważonych rozwiązań budowlanych umożliwia ograniczenie zużycia zasobów i co najważniejsze minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Dzięki wdrożeniu w sektorze budowlanym zasad gospodarki obiegu zamkniętego, a przede wszystkim renowacji i ponownemu zagospodarowaniu budynków, a także ich adaptacji do nowych potrzeb, generujemy minimalną ilość odpadów.
Badania przewidują, że wskutek zmian klimatycznych aż 350 milionów Europejczyków może co roku być narażonych na szkodliwe ekstremalne zjawiska klimatyczne [2]. Stosując innowacyjne rozwiązania w połączeniu z lokalnymi zasobami pozyskanymi z krótkich łańcuchów dostaw, możemy temu zaradzić i zminimalizować negatywne efekty zmian klimatu.
Zobacz wystawę 20 projektów architektonicznych w walce ze zmianami klimatu.
kiedy? 17.11-18.12.2022
gdzie? PPNT Gdynia, budynek II / galeria
Program towarzyszący:
debata otwierająca wystawę
moderacja: Łukasz Harat
goście: dr inż. arch. Bartosz Macikowski (Politechnika Gdańska, Przewodniczący Rady Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP ), Joanna Krukowska (UrbanLab Gdynia), arch. Maciej Gwóźdź (Costa Project).
kiedy? 17.11.2022 godz. 18:00
gdzie? PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek II / sala morska
pokaz filmowy | Po co nam architekci
kiedy? 1.12.2022 godz. 18:00
gdzie? PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek III / sala kinowa
wykład zamykający wystawę | Joanna Erbel
kiedy? 15.12.2022 godz. 18:00
gdzie? PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, budynek II / sala morska
Partnerem wydarzenia jest Architects' Council of Europe.
Wystawa powstała w ramach programu EU Creative Europe.
Wydarzenie jest częścią miejskiego projektu Gdynia w Klimacie.
Organizatorzy:
Partner:
Patroni medialni:
[1] Komunikat Komisji Europejskiej w sprawie możliwości efektywnego gospodarowania zasobami w sektorze budowlanym z 2014 r.
[2] Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, Ocena różnych zagrożeń w Europie w kontekście zmian klimatu, 2016.