24 listopada 2022
Spotkanie: Dialogi z przyszłością. Dotknij mnie na odległość. Jeśli potrafisz
Przed nami kolejne wydarzenie z cyklu „Dialogi z przyszłością”. O możliwych sposobach postrzegania oraz odczuwania świata w przenikającej się przestrzeni realnej i wirtualnej porozmawiają Joanna Murzyn (Instytut Ekologii Cyfrowej) z Marcinem Maciejewskim (Ergodesign) już 8 grudnia w PPNT Gdynia.
Rzeczywistość cyfrowa coraz mocniej przedziera się przez granice, które wytyczyła jej nasza wyobraźnia i manifestuje swoją obecność w przestrzeni fizycznej, tkance społecznej, a także naszych odczuciach i emocjach. Jak zmienia się dziś percepcja oraz doświadczanie codzienności za pomocą zmysłów?
Firmy technologiczne na zmianę z futurystami zarysowują przed nami wizje przyszłości, w której po kolei każdy obszar naszego ciała i poszczególnych zmysłów poddany zostaje digitalizacji. Czy to jedyny możliwy scenariusz? A może w nadmiernej euforii i wierze w niezawodność technologii powoli zatracamy to, co jest w nas najbardziej ludzkie?
Spotkanie Dialogi z przyszłością
Dotknij mnie na odległość. Jeśli potrafisz
prowadzenie: Joanna Murzyn
gość: Marcin Maciejewski (Ergodesign)
kiedy? 8.12.2022, godz. 18:00
gdzie? PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, bud. III, sala kinowa
wstęp wolny, obowiązują zapisy
Joanna Murzyn – Propagatorka filozofii Ekologii Cyfrowej i działań na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rozwoju środowiska technologicznego na środowisko naturalne oraz człowieka. Technologiczna aktywistka, promotorka cyrkularnego i niskoemisyjnego projektowania cyfrowego, zorientowanego na zasoby naturalne oraz dobrostan istot ludzkich i nieludzkich.
Marcin Maciejewski – Future(s) Strategist w Ergodesign, firmie projektowo-doradczej. Prowadzi strategiczne projekty badawczo-rozwojowe dla produktów i usług przyszłości. W swojej pracy wykorzystuje badania (design research) oraz trendy, siły i czynniki zmian (mega, makro, mikro) w celu identyfikowania szans i materializacji dalekosiężnych innowacji. Pracował jako Foresight Leader w Inkubatorze Technologicznym Deutsche Telecom. Jest realizatorem badań nad "Cyfrową bliskością / Digital Proximity. Technologia zacierająca granice pomiędzy pięcioma zmysłami.". Od lat związany z dziedzinami przemysłu kreatywnego. Prowadził zajęcie na Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Ekonomicznym, Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie, SWPS Uniwersytecie Humanistycznym w Warszawie oraz wykłady monograficzne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych), SWPS School of Ideas: Projektowanie Innowacji. Jest absolwentem pierwszej edycji studiów podyplomowych „Trendwatching & Future Studies” na WH AGH w Krakowie, gdzie od 2022/23 będzie prowadził zajęcia z zakresu praktyk pracy z przyszłością. Fascynat zmian na świecie przez pryzmat ludzkiej natury: zachowań, nastrojów, myśli, emocji i wyobraźni.