19 września 2024
Cyrkularna praktyka projektowa | program dla architektów i architektek
Kontynuujemy wątek projektowania odpowiedzialnego środowiskowo, dlatego zapraszamy osoby projektujące architekturę lub zajmujące się branżą budowlaną do udziału w specjalnie przygotowanym programie. Spotykamy się w sobotę, 5 października o godz. 11:00 w PPNT Gdynia.
Wspólnie z ekspertami i ekspertkami wymienimy się wiedzą, uporządkujemy pojęcia, poddamy dyskusji uwarunkowania prawne oraz poznamy praktyki projektowe na rzecz obiegu zamkniętego. Wykłady i warsztaty odbywają się w ramach całodniowego wydarzenia Do odzysku. Architektura w obiegu zamkniętym. Szczegółowy harmonogram znajdziecie poniżej.
I MODUŁ | porządkowanie wiedzy (wykład)
Bartosz Felski
godz. 11:00-11:45
Zacznijmy od podstaw. Czy ślad węglowy to narzędzie, czy zbędny problem? Z czym wiąże się Taksonomia, a co właściwie oznacza efektywność energetyczna? Co odróżnia mitygację od adaptacji? Gdzie w tym wszystkim jest cyrkularność?
Bartosz Felski omówi strategie gospodarki obiegu zamkniętego jako narzędzia wspierającego zrównoważony rozwój i odporność miast na zagrożenia związane ze zmieniającym się klimatem. Przedstawi scenariusze mobilizowania działań proklimatycznych i wyzwania związane z transformacją miejską w kierunku gospodarki cyrkularnej.
II MODUŁ | sytuacja prawna (wykład)
Karolina Padło
godz. 12:00-12:45
Czy chęci i wiedza projektowa wystarczą, by budować z materiałów pozostających w obiegu zamkniętym? Jak ma się do tego polskie prawo? Karolina Padło nakreśli obraz aktualnej sytuacji, bazując na długofalowym badaniu i konsultacjach, które przeprowadza wspólnie z Aleksandrą Wasilkowską.
W ramach projektu Architektki analizują bariery legislacyjne po to, by zaproponować zmiany w prawie budowlanym umożliwiające stosowanie materiałów rozbiórkowych w kolejnych realizacjach. Zmiany są możliwe, czego dowodem są państwa europejskie wykorzystujące ponownie nawet 95% materiałów rozbiórkowych. Wystąpienie skupi się na istniejących uwarunkowaniach i konkretnych postulatach na rzecz obiegu zamkniętego.
III MODUŁ | projektowanie obiegu zamkniętego (warsztaty)
Paulina Rogalska, Kamila Szatanowska | FALA architektura
godz. 13:00-15:30
Jak w obecnych warunkach prawnych wprowadzać cyrkularne rozwiązania do praktyki projektowej? Realizacje pracowni FALA architektura udowadniają, że nawet jeśli mierzymy się z ograniczeniami, to nadal dysponujemy narzędziami zmian. W trakcie warsztatów Paulina Rogalska i Kamila Szatanowska zwrócą uwagę na środowiskowy wpływ materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz. Wyjaśnią, jak skutecznie weryfikować zapewnienia producentów i umiejętnie oceniać wartość ekologiczną materiałów. Podpowiedzą skąd pozyskiwać oraz jak oddawać materiały na rzecz obiegu zamkniętego.
Osobom zainteresowanym udziałem polecamy lekturę publikacji ~enough, która towarzyszyła wystawie o tym samym tytule prezentowanej podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days.
Warsztaty są częścią projektu Creative Circular Cities realizowanego w ramach unijnego programu Interreg Baltic Sea Region 2021-2027.
kiedy? 5.10.2024, godz. 11:00-15:30
gdzie? PPNT Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98, bud. IV, sala F0.02
wstęp wolny, obowiązują zapisy (pierwszeństwo mają osoby projektujące architekturę lub zajmujące się branżą budowlaną)
Po południu zapraszamy natomiast wszystkich zainteresowanych do sali kinowej PPNT Gdynia, gdzie o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Rozmowę wokół jego najnowszej książki Szara godzina. Czas na nową architekturę poprowadzi Aneta Lehmann. Wstęp wolny, zapisy tutaj.
Bartosz Felski – profesor SANS, dr inż. architekt, audytor śladu węglowego, kilkukrotny mówca TEDx. Jego badania koncentrują się na projektowaniu cyrkularnym, bioklimatycznym i klimaadaptacyjnym, a także na wpływie architektury na zmiany klimatu; jest propagatorem wykorzystania architektury jako narzędzia mitygacji zmian klimatu. Jest profesorem na Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych oraz członkiem różnych organizacji związanych z budownictwem zrównoważonym i ekologicznym, m.in. członek grupy eksperckiej przy UNEP/GRID w Programie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego i absolwent programu profesora Michaela E. Mann’a Climate Change: The Science and Global Impact.
Karolina Padło – architektka z dyplomem inżynierskim Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, obecnie kończy studia magisterskie. Członkini projektu Architektki Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak, w ramach którego wspólnie z Aleksandrą Wasilkowską przygotowuje badania na temat architektury cyrkularnej. Współautorka Pawilonu Wolności w całości zaprojektowanego oraz zbudowanego przez studentów WAPW, wyróżnionego międzynarodową nagrodą 2023 Faith & Form Religious Architecture & Art Award (kategoria Sacred Landscape). Pracuje nad projektami obejmującymi wnętrza, jak również architekturę i urbanistykę.
FALA architektura – gdańska pracownia architektoniczno-badawcza założona przez Kamilę Szatanowską i Paulinę Rogalską w 2018 roku. Impulsem do jej powstania była wygrana w międzynarodowym konkursie Iceland Northern Lights Rooms. Założycielki połączyły wspólne studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Doświadczenie zdobywały m.in. przy projektach Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku czy przebudowie zabytkowego Dworca Kolejowego Gdańsk Główny. Obecnie FALA realizuje projekty architektury prywatnej i publicznej, projektuje wystawy oraz edukuje w zakresie projektowania cyrkularnego, synestetycznego oraz międzygatunkowego. Od 2024 r. Kamila i Paulina wykładają na kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Organizatorzy:
Gdynia | PPNT Gdynia | Centrum Designu | Gdynia Design Days
Partnerzy medialni:
Architektura-Murator, Architektura & Biznes, Biznes.meble.pl, Prestiż, designdoc.pl